Yatsı Namazı Nasıl Kılınır, Kaç Rekâttır?

Sabah öğle ilkindi akşam ve yatsı olmak üzere günde 5 defa namaz kılınmaktadır. Peki yatsı namazı nasıl kılınır kaç rekâttır? Yatsı namazı dördü ilk sünnet dördü farz ve ikisi de son sünnet olmak üzere toplam da on rekâttır. Yatsı namazının ilk dört sünneti kılınırken niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının sünnetini kılmaya denir ve birinci rekâtta ayakta iken sübhaneke ve fatiha okunur.

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır Kaç Rekâttır

Sonra Kur’an dan bir sure okunduktan sonra rükuya varılır. Sora oturulur ve tekrar kalkılarak eller bağlanır ikinci rekâta geçilir aynı işlemler uygulanır fakat sadece fatiha okunur. Sünnetin üçüncü ve dördüncü rekâtında da sırayla bir ve ikinci rekâttaki işlemler uygulanır. Sıra farz kılmaya gelinir. Niyet edilir bu sefer sünneti yerine farzını kılmaya denilir. Yine ayaktayken Sübhaneke Fatiha ve Kur’an dan bir sure okunur rukuya varılır oturulur.

Sünnetin dördüncü rekâtında olduğu gibi farzda da oturulurken Ettahiyatü Allahümme Salla Allahümme Barik ve Rabbena Atina duaları okunur ve selam verilir. Daha sonra son sünnetinin kılınışına geçilir. Niyet edildikten sonra sünnet ve farzın üçüncü ve dördüncü rekâtlarının kılınışı şeklinde kılınır ve selam verilir daha sonra tesbih ve duaya geçilir.