Ofis Dekor Seçiminde Yapılan Hatalar

Dekorasyon; yaşanılan herhangi bir ortamın kullanım amacına göre sanatsal ve estetik açıdan amaca uygun şekilde düzenlenmesidir. Günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz ortamlar olan ofisler, ofis çalışanlarının gerek konforu gerek zaman yönetimi açısından daha verimli bir çalışma ortamı sağlamak açısından dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

Öncelikle kimse rahatsız verici sandalyeler ya da koltuklarda oturmak istemez. Bu şartlarda ofis çalışanlarından da sağlıklı verim alınması beklenemez. Ofis çalışanlarının rahat edebileceği, çalışma isteğini tetikleyici bir oturma düzeni ve dekoru oluşturmakla işe başlamak oldukça önemlidir. Doğru şekilde yapılmış dekorasyon seçimi ve uygun bir yerleşim planı, ofisi çalışılabilir ve rahat bir ortam haline getirecektir.

ofis-dekor-seciminde-yapilan-hatalar

Ofisi ihtiyaç dışı mobilya ve eşyalarla doldurmamak gerekir. Böyle bir ortamda rahat hareket etmek zor olacağından çalışanı strese sokup onun verimini düşürebilir. Ofislerin sıkışık görüntüsü bazen mobilya veya koltuklarla alakalı olmayabilir. Bu, genelde mobilya ya da koltukların yerleşim düzeni ile ilgilidir.

Renklerin, insanların ruh hallerine etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple ofislerin renk uyumuna da çok dikkat edilmelidir. Mobilya ve ofis eşyalarının ofisin duvar rengiyle uyumuna dikkat etmek gerekir.

En sık yapılan dekor hatalarından biri de aydınlatma seçimidir. Güneş ışığından rahatsız etmeyecek ölçüde faydalanılmalı. Güneş ışığı ortama giremiyorsa, doğrudan çalışanların üzerine gelmeyen dolaylı aydınlatma yöntemleri tercih edilmelidir. Doğru aydınlatılan rahat mekanların verimliliği arttırdığını unutmamak gerekir. Düzenli çalışma ortamı sağlamak adına kitaplık ya da rafların doğru şekilde düzenlenmesi gerekir. Üzeri gereksiz, ihtiyaç dışı dosyalarla doldurulmuş masaların motivasyonu düşürdüğü unutulmamalıdır.

Ofiste doğal, motive edici bitkilerin bulunması önemlidir. Masadaki kaktüs ya da farklı küçük bitkiler çalışanları rahatlatır. Ofis çalışanlarının iş dışında kendilerini mutlu ve rahat hissedebilmeleri için dinlenme odası, kafe vb. alanların olması motive açısından da önemli etkenlerdendir.

Söz konusu yanlış ve eksik hamlelerin yapılmaması ve tavsiyelerin yerine getirilmesi çalışanların motivesini arttırması bakımından önemlidir. Çünkü iyi dekore edilmiş bir ofis ortamı çalışanların verimini yükseltir. Mutlu ve güler yüzlü çalışanların müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisi yadsınamaz.