Domatesli Şehriyeli Pilav

Pirinç hem vitamin değeri açısından, hem de karbonhidrat değeri açısından yüksek bir buğdaygildir. Pirinci sofralarımızda her zaman kullanırız. Kimi zaman çorba yaparız, kimi zaman pilav yaparız, kimi zaman zeytinyağlı yemeklerin içine atarız. Dolayısıyla mutfağımızda her zaman bulunur.

Domatesli ve arpa şehriyeli yapacağımız pilavımızda, beyaz pirinç kullanacağız. Pilav tarifimiz için gerekli malzemelerimiz:

*1 su bardağı pirinç

*3 yemek kaşığı arpa şehriye

*3 adet orta boy domates

*Zeytinyağ

*2 yemek kaşığı tereyağ

*Tuz ve su

domatesli-sehriyeli-pilavPilavımızın ölçüsü bire birdir. Yani 1 su bardağı pirinç için,1 su bardağı su kullanacağız. Tabii pilavlarımız da et suyu kullanırsak her zaman daha lezzetli olur. Ama et suyumuz yok ise, küçük yarım paket et bulyon da kullanabilirsiniz. Malzemelerimizi hazır ettiğimize göre, pilavımızı hemen hazırlamaya başlayabiliriz. Öncelikle 1 su bardağı pirinci, sıcak suda 10 dakika kadar bekletelim. Daha sonra güzelce yıkayalım. Pilav tenceremizin içine biraz zeytinyağ koyalım.3 adet orta boy domatesi rendeleyip zeytinyağının üzerine ekleyelim ve güzelce pişirelim. Domatesleri iyice pişirdikten sonra 3 yemek kaşığı arpa şehriyeyi de ekleyip, güzelce kavuralım. Arpa şehriyeler kavrulduktan sonra,1 su bardağı pirinci ilave edebiliriz. Pirincimizi de, tahta kaşıkla bir iki dakika kadar karıştırdıktan sonra üzerine 1 su bardağı suyumuz koyalım. Tuzunu da attıktan sonra, tencerenin kapağını kapatabiliriz.

Pilavımızı orta ateşte pişirelim ki dip tutmasın. Suyunu çektikten sonra hemen kısık ateşe alıyoruz ve pilavın demlenmesini sağlıyoruz. Pilav demlendikten sonra üzerine 2 kat kağıt havlu koyacağız.

Domates ve arpa şehriyeli pilavımız servise hazır. Herkese afiyet olsun.