Çipura Balığı Özellikleri

Size çipura balığı özellikleri hakkında bilgi vereceğiz.

Çipura Balığı Nedir?

Çipura balığı halk arasında çupra olarak adlandırılır. Çipura balığı aslında Sparidae familyasına dahil olup sparus aurata ismini alır. Genellikle Akdeniz bölgesinde yaşarlar. İklimsel yapı olarak hemen hemen tüm Akdeniz’de görülür. İngiltere kıyılarında, Kanarya Adalarında, Verne burnunda da bulunurlar. Karadeniz bölgesinde çok olmamakla beraber çipura balığı görülür.

cipura-baligi-ozellikleri

Çipura Balığının Özellikleri

Çipura balığı tropikal ve ılıman denizleri severler. Kumlu ve çamurlu olan bölgelerde de hayatlarını sürdürebilirler. Çipura balığı boyutlarına göre isimleri değişmektedir.

30-50 gram arasında ince lidaki

100 gram olanlar lidaki

100-180 gram arasındaki kaba lidaki

200 gram ağırlığında olanlara çipura

Çipuralar karnivor bir form özelliği bulunmaktadır. Çipuralar Crustacea ve Mollusca familyasına bağlı olan balıkları yiyerek beslenirler. Çipura balığının boyutu ortalama 25-35 cm arasında olması gerekir. Ağırlığı ise 0.5 -3 kilo arasında olması gerekir. Sırt yüksekliği fazla ve gövdesi hafif yassı biçimdedir. Baş bölgesi biraz iri ve burnu küt şeklindedir. Ağzı ise düzdür. Dişlerinin yapısı alt önde 4 tane, alt arkada 4 tane, üst önde 4 tane, üst arkada 3 tane dişi bulunmaktadır. Gözleri ise az gelişmiştir. Gözlerinin önünde V şeklinde bir bant vardır. Çipura balığının çene yapısı çok güçlüdür. Her balığı yiyebilir. Etçil bir balık türüdür.

Sıcaklığın düştüğü dönemlerde çipura balıkları denizin 30-40 metre derinliğine inerek orda yaşamlarını sürdürürler. 2 yaşına geldikleri zamanda büyük denizlere açılmayı tercih ederler. Üreme zamanları ekim ve aralık ayıdır. Bu zamanlarda 100.000 yumurta bırakabilirler. Çipura balığının en önemli özelliği ise sadece dişi olarak dünyaya gelmeleridir. Bu özelliğe protandrik hermafroditizm adı verilmektedir. Çipuralar 3-4 yaşına geldiklerinde erkeklik özelliğini kazanırlar. Çipura balığının kılçık sayısı azdır. Eti beyaz, sert ve çok lezzetlidir. Çipura balığını ızgarada ya da fırında yapılmaktadır.